OGK Meistrivõistlused (Peakohtunik Heinu Klaasi ülevaade)

Martti Luik / 31. august 2010

   
    Nüüd kus Otepää Golfiklubi Meistrivõistlused on edukalt seljataga, võib julgelt väita, et kuuldused Otepää golfi kadumisest koos kevadise lumega, on olnud mõnevõrra liialdatud.
Siinkohal tänusõnad aktiivsetele klubiliikmetele, tänu kellele selline võistlus sai toimuda
Samas tundub, et sõnakaid ja aktiivseid klubiliikmeid jagub sealmail küllaga, kes ilmsesti on valmis esimesel võimalusel oma õla alla panema ka reaalsesse klubitegevusse.
    Erijutt on greenkeeper,i meeskonna töö, väljaku ettevalmistus oli perfektne.
Aga selle kirjatüki mõte pole siiski kellegi eriline kiitmine, vaid asjad mida saab paremini tehe või mõnede asjade selgitamine.

    Alustaks üllatavast ,aga ilmsesti ikkagi positiivsest tõdemusest, et võistlustingimused leidsid suhteliselt aktiivset vastukaja. Tavaliselt ei teatagi, et selline asi on olemas, rääkimata läbilugemisest.

    Teadupärast on EGL oma egiidi all toimuvatele võistlustele(Eesti MV jne.) kehtestanud ühtsed võistlustingimused lihtsustamaks oluliselt võistluste läbiviijate tööd(ei pea igakord nuputama , kas caddie on lubatud või mitte jne.). Siinkohal on paslik märkida, et jutt käib spordivõistlustest.
Sedasama soovitame kasutada ka klubidel(kui jutt käib tõsiseltvõetavatest võistlustest, mida klubi MV ka kindlasti on),mida ka kõik klubid kasutavad.

    Sisu
Kui teha võistlustingimustest lühikokkuvõte, saaks seda kirjeldada vast nii:
Registreeri aegsasti, kui sa peale registreerimist siiski ei saa võistelda, anna sellest aegsasti teada, riietu korrektselt, käitu korrektselt.
Iseenesest võiksid olla täiesti talutavad tingimused.
Täpsemalt- Alkohol.
EGL seisukoht on siin selge, võistlused ja väljak ei pea olema see koht, kus tarbitakse alkoholi ja läbi selle propageeritakse selle tarbimist. Jutud birdie napsust on siinkohal tühi targutamine.
Klubidel on küll ja küll selliseid võistluseid, kus alkoholitarbimisvajadust saab rahuldada.

Aga oleks ju naeruväärne korraldada Eesti MV klassides:

Juuniorid I    kuni kolm siidrit
Juuniorid II   kolm ja enam
Mehed          1,5 – 2.5 promilli
Jne.

    Siinkohal ei ole mõtet ka sisse tuua dopinguteemat.(Golfis  ei ole alkohol dopinguainete nimekirjas)
Me ei räägigi dopingust, me räägime alkoholi tarbimisest väljakul(reeglina kuritarvitamisest).
Niipalju veel, et ei saadud kaine peagagi väljakule ülearu tihti pihta(ma siin ohutuse teemat ei hakkagi käsitlema).

    Lõpetuseks on minu selge soovitus pöörata rohkem tähelepanu nende punktide sisule ja ka käituda vastavalt. Lähemalt reeglite poole pealt jäi silma näiteks raskused lähima jätkamiskoha määratlemine.
Võtame alljärgneva näite(Otepääl tihti esinev):
    Teie pall on üllatuslikult sattunud tee peale.
Me teame , et kui pall asub kunstkattega teel(kruus seda on) või kui tee segab Teie löögiliigutust või Teie löögiasendit(jalg tee peal), siis ühe võimalusena saate sealt vabastuse määrates ära lähima jätkamispunkti, kus tee ei sega Teie svingi, asendit, palli.
    Kuidas siis määrata?
Punkt üks ,ärge enne palli teelt tõstke kui jätkamispunkt ei ole määratud(sest see võib olla hullemas kohas kui teepeal olev pall).Peale palli tõstmist ei ole enam võimalik samast kohast ilma trahvita jätkata.
    Valige endale soovitud kepp, millega Te sealt jätkaksite, võtke sisse löögiasend, nii et tee ei segaks(ka jalad ei tohi enam tee peal seista),kohas kus kepp löögiasendi sissevõttes maad puudutab ongi üks võimalik jätkamispunkt. Päris tihti peate Te seda protseduuri tegema mitmes suunas, et saada selgus, milline neist punktidest on lähim(lipule lähemale variandid otseloomulikult arutluse alla ei kuulu) ja see paraku võib asuda ka sügavas võsas(ärge unustage, et Te olete õigustatud saama vabastuse teest, mitte millestki muust).
    Nüüd kui punkt on määratud, siis sellest punktist ühe kepi(võite kasutada kõige pikemat keppi mis Teil on) raadiuses võite Te palli kukutada(pall peab puudutama esimesena maad selle raadiusega määratud alal(muidugi mitte ligemale lipule jällegi).

    Varupall
Millal muutub löödud varupall mängusolevaks palliks?
Ennem kui seda selgitada ,meenutan et varupalli reeglil on ainult üks mõte – aja kokkuhoid.
Ja aega hoitakse kokku liikudes võib-olla visalt , aga see-eest järjekindlalt lipu poole ja ei minda tagasi.
Varupall muutub mängusolevaks palliks juhul kui originaalpalli ei ole leitud 5 minuti jooksul, arvates otsima asumise hetkest või kui varupalli lüüakse lipule ligemast kohast või samast kohast ,kus arvatavasti originaalpall kaduma läks.

Ehk siis, lööte varupalli niikaua kui jõuate originaalpalli arvatavasse kadumiskohta ja asute siis palliotsingutele(see kus Te originaalpalli tegelikult leidsite ei oma mingit tähtsust).

Üks nüanss veel, ainuüksi mängija avaldus, et Ta pall on kadunud ei tee seda palli veel kadunuks(vaata definitsioon ja reegel 27).
    Niipea kui originaalpall on leitud, muutub varupall piltlikult võrreldavaks tühja limonaadipudeliga väljakul.(ükskõik mida Te originaalpalli suhtes otsustate, varupall Te mängida ei saa)
Näitena juhus, kui originaalpall on sellises kohas, kus mängimine on mõttetu ja ainus mõeldav jätk on lüüa uus pall, siis ei saa Te varupalli mängida ja peate minema ja lööma uue palli.

    Vahest veel niipalju, et mängija ei saa keelduda oma palli identifitseerimisest(näiteks kui keegi arvab ,et ta on leidnud mängija palli).Kui nii juhtub, siis tuleb sellest tingimata teavitada komiteed, kes siis tegutseb vastavalt edasi.

    Veetakistuse tähised on teisaldatavad tehislikud takistused ja neid võib alati teisaldada kui nad Teid segavad, sõltumata sellest, kas Teie pall asub veetakistuses või mitte.
Samas auditähised Te näppida ei tohi mitte mingil juhul.

Mis on scoring area?
    Koht kus mängijad kontrollivad koheselt peale mängu lõppu rahus ja vaikuses oma kaardid ja millest lahkudes muutuvad Teie tulemused lõplikeks.
Siinkohal üks tähelepanek:
    Peale võistluste lõppu on mängijal käes mitte ta oma kaart , vaid kellegi teise(kellele ta oli märkija) ja tavapäraselt loetakse tulemused ette ning tegelikult mängija ei kontrolli visuaalselt oma kaarti(mis asub kontrollimise hetkel märkija käes).
Nõuanne on siin lihtsalt selles, et kontrollige ka visuaalselt oma kaart üle(Teie vastutate selle eest mis Teie kaardil kirjas on).

Ega rohkem oskagi midagi soovitada seekord, jääb üle soovida edukat hooaja lõppu ja pikkasid draive

Heinu Klaas
OGK MV Peakohtunik